صفحه اصلی
پاسخ خبرگزاری تسنیم به اعتراض کانون هماهنگی دانش صنعت تجارت آبزیان در مورد صید ترال و تیلاپیا
  • 605 بازدید

"کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان" که با انتشار بیانیه‌ای رسماً از "صید مخرب ترال" و پرورش گونه ماهی مهاجم تیلاپیا دفاع کرده بود با صدور جوابیه‌ای برای تسنیم دلایل دفاع خود از صید ترال را توضیح داد!

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ هفته گذشته "کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان" با انتشار بیانیه‌ای رسماً از صید مخرب ترال و پرورش گونه ماهی مهاجم تیلاپیا دفاع کرد و خواستار  راه‌اندازی مجدد صید ترال و گسترش پرورش تیلاپیا شد!

در پی انتشار بیانیه کانون آبزیان در حمایت از صید مخرب ترال در مطلبی با عنوان "حامیان صید مخرب ترال را بشناسید" در تسنیم، این کانون اقدام به ارسال جوابیه‌ای برای تسنیم کرده است که در ادامه متن این جوابیه به‌همراه پاسخ تسنیم آمده است:

"آن خبرگزاری محترم در روز 29 دی‌ماه با کمال تأسف بیانیه جامع این کانون را به‌صورت وارونه منعکس نموده و بیانیه مذکور که تأکید بر ماهی‌گیری و آبزی‌پروری مسئولانه است را حمایت از صید مخرب بازتاب داده که خلاف اخلاق حرفه‌ای خبررسانی صادقانه است.

لازم به ذکر است که کانون هماهنگی دانش صنعت و آبزیان بازار ایران یک تشکل غیر‌انتفاعی است که با مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و تحت نظارت مدیریتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت می‌نماید و جایگاه آن قابل خدشه نخواهد بود.

بسیار جای تأسف است که در مقدمه خبر مذکور با حذف و جابه‌جا نمودن بخشی از متن, چنین القا شده است که این کانون مدافع صید غیر‌قانونی است در حالی که در همان متن بارها بر التزام به رعایت اصول صید پایدار و مسئولانه تأکید شده است و جالب آنکه بخش اول جوابیه این کانون با عنوان "توسعه بی‌ضابطه ناوگان صیادی" در جنوب کشور به دغدغه صید بیش از حد ظرفیت شناورهایی که بدون انجام هرگونه مجوزی مشغول صید می‌باشند پرداخته و از هرج‌ومرج در دریا و از صیانت از انفال سخن گفته شده که متأسفانه در خبر تنظیمی آن خبرگزاری به‌صورت کاملا وارونه جلوه داده شده است.

این کانون بنا بر مطالعات قبلی و آخرین ظرفیت‌سنجی‌ها که توسط مرجع رسمی ذی‌صلاح کشور که همان مؤسسه علوم تحقیقات شیلاتی می‌باشد ظرفیت‌هایی را پیشنهاد نموده که در خبر مورد بحث همین هم بدون مبنا دانسته شده است. جای تأسف است که پیشنهادات نه‌گانه این کانون که موضوع محوری این بیانیه در خصوص صید پایدار بوده سانسور شده و کوچک‌ترین اشاره‌ای به آن نشده است.

در خصوص پرورش قانون‌مند ماهی تیلاپیا نیز بیانیه کانون کاملاً روشن و مبتنی بر مستندات قانونی مصوب سال‌های گذشته است که با کمال تأسف تنظیم‌کننده خبر با فرافکنی و تکرار ادعا‌های غیرعلمی مهاجم بودن این گونه و کیفیت پایین و... آن, سعی در القای بار منفی به اذهان خوانندگان دارد که هیچ‌یک مبنای علمی نداشته و بارها و بارها توسط کارشناسان تغذیه و متخصصین شیلاتی پاسخ آن‌ها داده شده است.

جای تأسف شدید است که همین سنگ‌اندازی‌ها در مسیر توسعه قانون‌مند پرورش ماهی تیلاپیا که رتبه دوم تولید ماهی در جهان را دارد موجب انحراف مسیر درست در تکثیر و پرورش این ماهی در کشور ما شده و شایسته‌تر آن بود که در خبر مورد بحث اشاره به این بخش از بیانیه می‌شد که راه‌حل دغدغه‌های اساتید محترم, بهره نبردن از ظرفیت پرورش این ماهی نیست بلکه طی مسیری که همراه با حفظ اصول زیست‌محیطی باشد باید ملاک عمل قرار گیرد.

در بخش‌هایی از خبر نیز به‌شکل غیرمنصفانه, اعضای محترم هیئت مدیره کانون که همگی از صاحب‌نظران خبره و اساتید دانشگاهی و مراکز پژوهشگاهی می‌باشند, مورد اتهام قرار گرفته و بدون ذکر هیچ مصداقی از تعارض منافع محرز آنان نام برده شده است، اتهامی بس سنگین و غیراخلاقی است.

در پایان با توجه به نقل مضامین ناپیوسته و گزینشی که موجب القاء غلط مفاهیم بیانیه به ذهن خوانندگان می‌گردد, مطابق قانون تقاضا می‌گردد با لوگوی خبرگزاری تسنیم این پاسخ و متن بیانیه بدون کم‌وکاست عیناً به اطلاع عموم برسد."

ادامه خبر

افزودن نظرات