صفحه اصلی
ساخت فیلم مستند «تخت جمشید، رازهای شهر گمشده»
  • 1570 بازدید

​​​​ساخت فیلم مستند «تخت جمشید، رازهای شهر گمشده» با حضور دكتر کورش محمدخاني استاديار گروه باستان شناسي به عنوان كارشناس مراحل فیلمبرداری فیلم مستند «تخت جمشید، رازهای شهر گمشده» به کارگردانی حسام دهقانی، در تاریخ 26 فروردین ماه 1400 در محوطه میراث جهانی تخت جمشید به پایان رسید. تولید این فیلم را گروه هنری جادوی پارس و سرمایه گذاری آن را کمپانی Windfall Films بر عهده دارد و پخش این مستند بر عهده شبکه (Discovery)  دیسکاوری خواهد بود.

در این فیلم مستند دکتر کورش محمدخانی، عضو هیأت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، متخصص باستان‌شناسی دوره هخامنشی و کارشناس تخت جمشید و پاسارگاد، به توضیح مسائل مختلف علمی و فعالیت‌ها و پژوهش‌های جدید انجام شده در تخت‌گاه تخت‌جمشید و شهر پارسه می‌پردازد.

ایشان در این مستند در مورد روش‌های جدید علمی مورد استفاده در باستان‌شناسی همچون بررسی‌های آرکئوژئوفیزیکی و نتایج حاصل از آنها و نیز آثار و بناهای معماری مدفون کشف شده در اطراف تخت‌گاه تخت جمشید توضیحات مبسوطی داده و با تشریح معادن سنگ مورد استفاده در ساخت بناهای تخت‌گاه، روش‌های استخراج و همچنین شیوه‌های معماری و مراحل ساخت تخت جمشید را به خوبی نشان می‌دهد.

​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​

افزودن نظرات