صفحه اصلی
اجلاس روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور
  • 9618 بازدید

اجلاس روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور 21 تا 23 اردیبهشت 1402 به میزبانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز و با حضور دکتر آقامیری، سرپرست دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.


به گزارش ایرنا در افتتاحیه این اجلاس که  روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، استاندار فارس، نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی و رؤسای دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناور کشور برگزار شد، مقامات ارشد کشوری و استانی به سخنرانی پرداختند؛ در این مراسم با اشاره به اهداف اجلاس بر ضرورت پیشبرد امور مختلف کشور با بهره‌گیری از علم و فناوری تأکید شد.
احمد وحیدی وزیر کشور نیز که همراه با سرپرست وزارت آموزش و پرورش در ساعات پایانی اجلاس در این مراسم حضور یافت با اعتقاد به اینکه علم و فناوری از پایه‌های قدرت کشور است و منزلت کشور را در دنیا ارتقا می‌بخشد، عرصه علم و فناوری را عرصه جهاد دانست و بیان کرد:‌ هنوز بسیاری از دستاوردهای علم و فناوری ما شناخته شده نیست و باید اطلاع رسانی شود.

رونمایی از سامانه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان «دانا»
همزمان با برگزاری این اجلاس سامانه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان «دانا» رونمایی شد. «دانا» نام سامانه‌ای است که بر اساس رویکرد پژوهش محوری و با هدف شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی داخل و خارج از کشور راه‌اندازی شده است. این سامانه به عنوان یک شبکه اجتماعی علمی، بستری برای برقراری تعامل و ارتباطات گسترده میان پژوهشگران، انتقال و هم‌رسانی دانش و یافته‌های علمی، پرسش و پاسخ، بحث، انتقاد و ارایه نظر درباره دیگر آثار علمی یا نظرات دیگران را فراهم کرده است.

رونمایی از کتاب؛«آنچه باید درباره فعالیت‌ها و خدمات ISC بدانیم» در حاشیه اجلاس
در اجلاس روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری سراسرکشور همچنین از کتاب «آنچه باید درباره فعالیت‌ها و خدمات ISC بدانیم» رونمایی شد.

برگزاری پنل‌های پژوهشی و فناوری
در ادامه این اجلاس پنل‌هایی آموزشی، پژوهشی و فناوری از جمله پنل پارک‌های علم و فناوری و پنل تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲ با حضور رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور برگزار شد که در این پنل‌ها راهکارها و پیامدهای سیاست‌گذاری‌های مختلف و تأثیرگذار بر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مورد بررسی قرار گرفت.
ارایه آیین‌نامه تألیف کتب درسی دانشگاه‌ها توسط مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و آیین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها توسط مرکز هیات‌های امنا و هیات‌های ممیزه از دیگر برنامه‌های این اجلاس بود.

 

افزودن نظرات