صفحه اصلی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی خواهان حمایت از شیوه‌نامه حمایت از سرآمدان شد
  • 22211 بازدید

رئیس دانشگاه شهید بهشتی، در نشست معاونان اداری و مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهان حمایت شورای حقوق و دستمزد از شیوه‌نامه‌ حمایت از سرآمدان علمی شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر سعداله نصیری قیداری در اجلاس معاونان اداری، مالی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد گفت: در حال حاضر با زحمات روسای دانشگاه‌ها و به ویژه وزیر محترم علوم، شیوه‌نامه‌ای تحت عنوان «حمایت از سرآمدان» تهیه شده که برنامه بسیار خوبی است و از جناب آقای دكتر ميثم لطيفی، رئیس سازمان اداری استخدامی کشور درخواست داریم از اجرایی شدن آن دفاع کنند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که بحث قانون همسان‌سازی حقوق اعضاء هیات علمی مطرح شد، اعتقاد عده‌ای بر این بود که یک و سه دهم افزایش حقوق، به دست اساتیدی برسد که حضورشان در دانشگاه، تحقیقات، شاگرد پروری، ارتباط با صنعت و کار فرهنگی جدی است؛ اما به این دلیل که هیات امنای وزارت علوم تصویب کرده بود احکام اساتید تقدیم شود، فرصت این کار فراهم نشد و اکنون شیوه‌نامه‌ بسیار خوبی تهیه شده که این هدف را تأمین می‌کند.

دکتر نصیری افزود: بنده به‌عنوان شخصی که در دولت و مجلس حضور داشته و در حال حاضر هم سمت ریاست دانشگاه شهید بهشتی را بر عهده دارم، باید بگویم که ما هنوز جایگاه علم را در حدی که مقام معظم رهبری انتظار دارند درک نکرده‌ایم. رهبر عزیز ما که پرچم علم را در دست دارند می‌فرمایند من تا نفس دارم از نخبگان حمایت می‌کنم. ایشان در علوم پایه، علوم مهندسی و غیره حرف‌های زیبایی فرموده‌اند و سؤال این است که چرا مجریان عزیز ما به این فرمایشات در حد انتظار عمل نمی‌کنند؟

وی ادامه داد: در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب که خطاب به جوانان است مأموریت اول حفظ تمامیت ارضی و بلافاصله مأموریت دوم اهمیت علم و پژوهش ذکر شده و در بخش توصیه‌ها، اولین توصیه به علم و پژوهش اختصاص پیدا کرده است. مقام معظم رهبری در این بیانیه می‌فرمایند: «دانش آشکارترین وسیله‌ عزت و اقتدار کشور است.» آیا کسی می‌تواند نقش علم را در اقتدار و عزت کشور کتمان کند؟ اما واقعیت این است که در عمل این اتفاق در کشور ما می‌افتد.

وی تأکید کرد: هزینه کردن در علم راه دوری نمی‌رود. وقتی دانشجو، دانشمند و کارمند دانشگاه‌، همه و همه در پاک‌ترین نهاد کشور کار می‌کنند؛ چرا سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کشور باید نگران این بودجه‌ها باشند؟ این در حالی است که دانشگاه‌های کشور ما کارهای ارزشمند و ماندگاری انجام داده و می‌دهند.

دکتر سعداله نصیری قیداری در پایان گفت: قانون همسان‌سازی حقوق اعضاء هیات علمی، حق مسلم اساتید بود و رئیس‌جمهور محترم در جلسه‌ای با حضور وزرا که اداره‌ آن بر عهده‌ی وزیر محترم عتف بود، اظهار داشتند مطابق قانون عمل شده و قانون اجرایی شود. ما هم در بحث همسان‌سازی حقوق چیزی خارج از قانون نخواستیم؛ اما دیدیم که کار به جایی رسید که سبب کدورت و ناراحتی شد.

افزودن نظرات