صفحه اصلی
آیین رونمایی از پوستر همایش ملی "مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت"
  • 8495 بازدید

آیین رونمایی از پوستر همایش ملی «مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت»، ۲۵ اردیبهشت‌ماه در تالار شهید شهریاری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

آیین رونمایی از پوستر همایش ملی «مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت» با حضور دکتر سید محمود رضا آقامیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی؛ دکتر علیرضا کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی؛ دکتر کمال خدایی، رئیس جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه شهید بهشتی؛ جمعی از استادان و مسئولان دانشگاه در تالار شهید شهریاری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دکتر خدایی، رئیس جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه شهید بهشتی در این مراسم گفت: از همراهی رئیس دانشگاه شهید بهشتی و نیز حمایت‌های رئیس جهاد دانشگاهی و تمامی اساتیدی که در کمیته‌های علمی همایش زحمت کشیدند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: موضوع مسئولیت اجتماعی چند دهه‌ای است که در دنیا پررنگ شده است؛ هر چند که در کتب و متون دینی ما نیز در رابطه با این موضوع سخن گفته شده است. البته کشورهای غربی در راستای این موضوع پیشتاز هستند و این مسئله طی یک دهه اخیر در کشور ما نیز پررنگ‌تر شده است.

خدایی بیان کرد: رئیس جمهور در هیئت دولت وزارت تعاون را مسئول شیوه‌نامه تعامل شرکت‌ها در حوزه مسئولیت اجتماعی کردند که این مسئله نشان از اهمیت موضوع دارد. ترویج گفتمان مسئولیت اجتماعی، یکپارچه کردن اقدامات مسئولیت اجتماعی مبتنی بر نظام دانشی و ... از جمله اهداف مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی است. اقدامات اولیه برای برگزاری ۷۰ نشست تخصصی در مورد این همایش برگزار شده و کمیته‌های علمی آن نیز شکل گرفته است تا بتوانیم اولین همایش مسئولیت اجتماعی را در خور شأن برند دانشگاه شهید بهشتی و جهاددانشگاهی برگزار کنیم.

دکتر آقامیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران و رئیس همایش ملی "مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت" نیز در سخنانی بیان کرد: ما به چند دلیل احساس می‌کنیم که مسئله مسئولیت اجتماعی مهم است و باید پیگیری شود. دانشگاه بهترین مکان برای ترویج موضوع مسئولیت اجتماعی در جامعه است. از طرفی نیز هر مقوله‌ای که به صورت علمی بدان پرداخته نشود، تأثیرگذار نیست.

وی افزود: این همایش شاید جزو معدود نشست‌ها و هماهنگی‌هایی است که بین جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ها انجام می‌شود که از این بابت بسیار خرسندیم. دانشگاه اگر می‌خواهد مسئله‌محور شود، باید به صورت جدی وارد شود که این جدی بودن در کنار همکاری با جهاددانشگاهی به عنوان عنصر کنشگر و اثرگذار در بحث علم و فناوری و مسائل دانشگاه به خوبی پیش می‌رود.

آقامیری تصریح کرد: امیدوارم در این همکاری بتوانیم در موضوع مورد نظر  که از ضروریات جامعه است، اثرگذاری علمی داشته باشیم و نقشه راهی برای کشور در حوزه مسئولیت اجتماعی ایجاد شود.

دکتر کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز در سخنانی تصریح کرد: امام صادق (ع) خطاب به شیعیان فرمودند که زینت ما باشید. چنانچه به این فرمایش امام (ع) عمل کنیم، سره از ناسره را تشخیص داده و در مسیر صحیح حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: همکاری بین جهاد دانشگاهی و دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با برگزاری همایش مسئولیت اجتماعی را به فال نیک می‌گیریم. نهادها حلقه‌های واسط میان افراد و جامعه هستند که یکی از این نهادها دانشگاه و دیگری صنعت است. چنانچه این دو نهاد به خوبی در حوزه مسئولیت اجتماعی گام بردارند، جامعه نیز از ثمرات آن بهره‌مند شده و در این زمینه از آگاهی کافی برخوردار خواهد شد.

کلانتر مهرجردی گفت: اساساً همه نهادها باید تداوم و زیست خود را براساس نیاز اجتماعی و نیاز مردم تعریف کنند لذا موضوع مهم در عملکرد این نهادها توجه به نقش و تفکرات افکار عمومی است که به این تراز در قالب اجتماعی، مسئولیت اجتماعی گفته می‌شود. البته اگر بخواهیم بدون مبانی نظری محکم وارد این مسئله شویم، به جایی نخواهیم رسید. لذا برای رسیدن به این مهم باید در چارچوب مبانی خود عمل کنیم.

وی تصریح کرد: غربی‌ها بسیاری از علوم اسلامی و شرقی را به یغما برده و دوباره این علوم را به شرق و با دیدگاه خود دیکته کردند؛ در صورتی که بسیاری از این علوم ریشه اسلامی و شرقی داشتند. امیدواریم که بتوانیم با تکیه بر مبانی علمی و دینی خود، اصول مسئولیت اجتماعی را  نهادینه کنیم، لذا نکته مهم تکیه بر مبانی خودی است که بتوانیم اصول مسئولیت اجتماعی بر پایه مبانی خودی را به دست آوریم که اصحاب دانشگاه بتوانند از آن استفاده کرده و نظریات خود در این زمینه را به خوبی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه اصولاً دانشگاه بر پایه سه اصل تولید علم، تربیت کنشگر و خدمات اجتماعی قرار دارد، گفت: اگر دانشگاه بتواند نفع اجتماعی به جامعه برساند، می‌تواند مسئولیت اجتماعی را به خوبی به جای آورد. امروز وظیفه داریم که کندی مسئولیت اجتماعی در جامعه را جبران کنیم. غربی‌ها چندین دهه است که جلوتر از ما به این موضوع پرداخته‌اند، بنابراین، امروز باید ضمن توجه به تجربیات دیگران، مبادی و مبانی مکتبی خود را در حوزه مسئولیت اجتماعی به دست آورده و در این راستا گام برداریم.

در ادامه این مراسم، با حضور مسئولان حاضر در جلسه، از پوستر همایش ملی "مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت" رونمایی شد.

منبع: ایسنا

گزارش تصویری 

 

افزودن نظرات