صفحه اصلی
ایدز
  • 8690 بازدید

 

 

HIV  و ایدز چیست؟
HIV نام ویروسی است که سبب بیماری ایدز می شود؛ در این بیماری، سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و موجب ایجاد عفونت های مرگبار و بعضی از انواع سرطان ها می شود.
واژه ایدز(AIDS) برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ به کار رفته است؛ HIV به معنای «ویروس نقص ایمنی انسان» است و این ویروس می تواند از طریق برخی از ترشحات بدن فرد آلوده به ویروس، به فرد سالم دیگر منتقل شود.
تحقیقات بسیار بر روی مبتلایان به ایدز نشان داده است که معمولا آلودگی به این ویروس مدت ها پیش از بروز علایم بیماری روی می دهد؛ این فاصله زمانی که دوره کمون یا نهفتگی بیماری گفته می شود، در بیماری ایدز بسیار متغیر است و به طور متوسط ۱۰ سال طول می کشد؛ فردی که در مرحله نهفتگی  بیماری است، می تواند عفونت را به افراد دیگر منتقل کند.
در دوره نهفتگی بیماری، شخص آلوده به ویروس در ظاهر سالم به نظر می رسد؛ در ۷۰ درصد موارد پس از عفونت اولیه با ویروس، بیماری خفیفی بروز می کند که به صورت تب، سردرد، دردهای عضلانی، گلودرد، بثورات پوستی بدون خارش و تورم غدد لنفاوی است.
 هنگامی که ویروس سیستم ایمنی را تخریب کند، علایم زیر ظاهر می شود:
۱-کاهش وزن سریع
۲-تب های تکرارشونده و یا تب بیش از یک ماه
۳-تعریق شبانه 
۴-ضعف و خستگی شدید و غیرقابل توجیه
۵-اسهالی که بیش از یک ماه طول کشیده باشد
۶-عفونت ریه یا سرفه مداوم بیش از یک ماه
۷-از دست دادن حافظه، افسردگی و یا سایر اختلالات عصبی
۸- لکه های قرمز، قهوه ای، صورتی یا بنفش بر روی پوست، داخل دهان، بینی یا پلک ها
شایع ترین راه های انتقال ویروس HIV
۱-رابطه جنسی با فرد آلوده به ویروس
۲-استفاده از سرنگ مشترک
۳-از راه مادر آلوده به جنین پیش یا هنگام تولد و یا از طریق شیر دادن به نوزاد پس از تولد
۴-دریافت خون یا محصولات خونی آلوده به ویروس
۵-پیوند اعضا از افراد آلوده به ویروس
این ویروس به روش های زیر انتقال پیدا نمی کند:
۱- دست دادن
۲- بوسیدن
۳- در آغوش گرفتن
۴- سرفه کردن یا عطسه کردن
5- استفاده از توالت عمومی یا فرنگی یا استخرهای شنا، حمام و مانند آن
6- استفاده از رختخواب مشترک و یا ظروف و غذای مشترک
7- تماس های معمول روزانه مانند کنار یکدیگر نشستن، زندگی کردن یا خوابیدن، همکار بودن و اشتغال در محل کار، اتوبوس و سایر وسایل نقلیه عمومی، تلفن عمومی و دستگیره درب
8- بازی کردن با نوزاد یا کودک مبتلا به ایدز
10- مراقبت از کودکان
آنچه فرد را در معرض خطر ابتلا به ایدز قرار می دهد، رفتارهای پرخطر است؛ می توانیم بدون ترس در کنار افراد HIV مثبت زندگی کنیم.
بنابراین به طور خلاصه، وقتی به فردی HIV مثبت گفته می شود، یعنی شخص، با HIV عفونی شده است.
راه های پیشگیری از ایدز
در حال حاضر بیماری ایدز هیچ گونه درمان شناخته شده ای ندارد؛ هیچ واکسنی برای آن کشف نشده است بنابراین تا این زمان تنها راه حل مشکل ایدز «پیشگیری» است.
با انجام اقدامات پیشگیرانه تا حدی می توانیم انتشار عفونت را در جوامع محدود کنیم؛
۱-پیشگیری از انتقال جنسی: پایبندی به اصول اخلاقی و خانواده و باورهای دینی و پرهیز از بی بند و باری های جنسی در کاهش رفتارهای خطرساز موثر است.
۲-پیشگیری از انتقال از طریق خون: در حال حاضر خطر انتقال HIV از طریق فراورده های خونی بسیار کمتر شده است، اما بهتر است از انتقال خون جز در موارد اورژانس و بسیار ضروری خودداری شود.
۳-پیشگیری از انتقال عفونت از طریق بریدگی پوست: از دریافت خدماتی مانند ختنه، سوراخ کردن گوش، خالکوبی و حجامت که به روش های سنتی و غیربهداشتی از سوی افراد غیرمجاز انجام می شود، خودداری کنیم.
۴-پیشگیری از انتقال در زمان تولد: زنان آلوده به ویروس بهتر است از بارداری خودداری کنند که این مساله نیز برای حفظ سلامت خودشان و پیشگیری از انتقال عفونت به کودک است؛ عفونت زمان زایمان تقریبا در یک سوم مادران آلوده رخ می دهد.

 

 

افزودن نظرات