تاریخچه پژوهشکده

پژوهشکده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی، فعالیت خود را از بهمن‌ماه 1391 آغاز نموده‌ است. ویژگی‌­های متمایز‌کننده این پژوهشکده، پوشش ابعاد مختلف میان‌رشته‌ای حوزه فضای مجازی از یک‌سو و از سوی دیگر موقعیت آن در دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان یکی از مهم‌­ترین دانشگاه‌های مادر در‌ کشور می‌باشد.

چشم­‌انداز پژوهشکده

پژوهشکده‌ای میان‌رشته‌ای در تراز جهانی در حوزه فضای مجازی

مأموریت پژوهشکده

انجام پژوهش‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی و آموزش با کیفیتی جهانی در حوزه فضای مجازی به‌منظور تولید دانش و تربیت نیروی‌ انسانی برای دستیابی به‌ فضای مجازی امن، مدیریت شده، کارا (به‌جهت ساختارهای نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و محتوایی) مطابق با‌ موازین و استانداردهای بین‌المللی است. این فعالیت‌ها با‌ اولویت بومی‌سازی برای توسعه همه‌جانبه فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این فناوری در‌ ارتقای علمی، دینی، فرهنگی و سطح زندگی مردم ایران انجام می‌شود.

گروه‌­های پژوهشی

به‌منظور پوشش ابعاد مختلف پژوهشی در حوزه فضای مجازی، سه‌ گروه پژوهشی در پژوهشکده تشکیل شده‌‎است.
  • 1- گروه فناوری انتقال محتوا

  • 2- گروه امنیت شبکه و رمز‌نگاری

  • 3- گروه ابعاد انسانی فضای مجازی

اعضای هیات‌علمی تمام‌وقت پژوهشکده و اعضای هیات‌علمی علاقه‌مند به حوزه فضای مجازی از دانشکده­‌های مختلف دانشگاه شهید بهشتی با‌ همکاری با پژوهشکده به غنای فعالیت­‌های آموزش و پژوهشی آن کمک می‌نمایند. هم‌اکنون اعضای هیات‌علمی دانشکده­‌های علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، علوم ریاضی، مدیریت و حسابداری و روان‌شناسی و علوم‌تربیتی با پژوهشکده فضای‌ مجازی همکاری می­‌کنند.
پژوهشکده فضای مجازی در‌ حال حاضر در سه رشته کارشناسی‌‌ارشد مهندسی فناوری‌ اطلاعات گرایش چند رسانه‌ای، کارشناسی‌‌ارشد مهندسی‌ برق گرایش مخابرات امن و رمزنگاری و کارشناسی‌‌ارشد مهندسی صنایع گرایش سیستم­‌های اطلاعاتی از طریق کنکور سراسری دانشجو می­‌پذیرد.