مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان (آزفا)

از آغاز دهۀ 1390 کارهای مقدماتی برای راه‌اندازی مرکز در دانشکده و گروه زبان و ادبیات فارسی انجام شد و اساس­نامۀ آن نیز به تصویب دانشگاه رسید.
مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید‌بهشتی (آزفا) در شهریور ماه سال 1394 پس از برگزاری هشتاد‌ و دومین دورۀ دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی با همکاری بنیاد سعدی، با اخذ مجوز  به‌طور رسمی آغاز به کار کرد.
​​​​​​​
​​​​​​​این مرکز پذیرندۀ متقاضیان یادگیری زبان فارسی از سراسر جهان است. کیفیت این آموزش‌ها به‌گونه‌ای است که زبان‌آموزان در صورت موفقیت در امتحانات می‌توانند به ‌راحتی در ایران زندگی کنند یا در رشته‌های مورد علاقۀ خود ادامۀ ‌تحصیل دهند.
​​​​​​​
​​​​​​​علاوه بر آموزش و تربیت زبان‌آموزان، مرکز آزفای دانشگاه شهید‌بهشتی کارگاه‌ها و نشست‌هایی را برای مدرسان این حوزه برگزار می‌کند و می‌کوشد با برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تربیت‌ مدرس، مدرسان خود را به روزآمدترین دستاوردهای آموزش زبان مجهز نماید. مدرسان مرکز علاوه بر همکاری در تدریس، با تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزۀ تدوین منابع درسی و تهیۀ محتواهای آموزشی نیز فعالیت می‌کنند تا خلأ منابع در بعضی از حوزه‌ها به‌ ویژه در حوزۀ «فارسی برای اهداف ویژه» و «دستور آموزشی» برطرف شود. مرکز آزفا در تلاش است که فعالیت‌های خود را به‌طور گسترده در فضای مجازی منعکس کند و در گام بعدی با تهیۀ محتوای مناسب آموزشی قدم در راه آموزش مجازی غیربرخط و برخط بگذارد. انتشار مجلۀ آموزش زبان فارسی با دو بخش «ویژۀ مدرسان» و «ویژۀ زبان‌آموزان» از دیگر اهداف این مرکز است.
زبان آموزان بعد از پایان دوره، در صورت تمایل متناسب با علایقشان می­‌توانند در یک یا چند کلاس تخصصی مانند آشنایی با اصطلاحات روزمرۀ فارسی، روزنامه خوانی، سینما، تاریخ، ادبیات، ایران شناسی، ترجمه، نگارش تخصصی، هنرهای ایرانی و ... شرکت کنند. علاوه برآن هر ترم مرکز زبان سلسله کارگاه‌های آشنایی با فرهنگ ایران را برگزار می‌کند.
در مرکز آزفای دانشگاه شهیدبهشتی کارگاه‌ها و نشست‌هایی در قالب دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت تربیت مدرس برای مدرسان برگزار می‌شود که مدرسان خود را به روزآمدترین دستاوردهای آموزش زبان مجهز می کند.
 
با تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزۀ تدوین منابع درسی و تهیۀ محتواهای آموزشی، مدرسان مرکز علاوه بر همکاری در تدریس می توانند خلأ منابع در برخی از حوزه ها به‌ویژه حوزه فارسی برای اهداف ویژه و دستور آموزشی را شناسایی و برطرف کنند.
مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان فرصتی را فراهم می‌آورد که فارسی‌آموزان برای دستیابی به اهداف شغلی و ادامۀ تحصیل در ایران، زبان فارسی را در زمانی کوتاه یاد بگیرند. در انتهای هر دوره به زبان‌آموزان مدرک بین‌المللی ارائه می‌شود که مورد تأیید وزات علوم، تحقیقات و فناوری ایران است.
دوره‌های آموزشی این مرکز برای تمام افراد از همۀ کشورهای دنیا مناسب است. مدرسانی که در این مرکز مشغول به کار هستند، دارای تحصیلات عالیه و متخصص آموزش زبان فارسی هستند و با استفاده از آخرین روش‌های آموزشی، به تعلیم مشغولند. این مرکز دارای کلاس‌های مجهز به تجهیزات شنیداری و دیداری و همچنین دسترسی به اینترنت است. اقامت زبان‌آموزان در خوابگاه‌های دانشگاه شهیدبهشتی است.​