گروه زبان و ادبیات فرانسه و لاتین

معرفی گروه
گروه زبان و ادبیات فرانسه دارای دو گرایش «زبان و ادبیات فرانسه» در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌‫ارشد  و دکتری و «مترجمی زبان فرانسه» در مقطع کارشناسی‌‫ارشد است. از نقاط قوت گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشکدۀ ادبیات و علوم ‫انسانی دانشگاه شهیدبهشتی بهره‌‫مندی از استادان خبره و متخصص به لحاظ اثربخشی آموزشی است. نگاه تخصصی گروه به رویکردهای نقد ادبی و تنوع تخصص در میان استادان ـ از نشانه‌شناسی و ادبیات تطبیقی گرفته تا رویکرد نقد جامعه‌شناختی ـ از دیگر ویژگی‌‫های چشمگیر آن است. از این رو، این گروه خود را برای ورود به مباحث میان رشته ‫ای و داد و ستدِ پژوهشی با گروه‫‌های دیگر آماده می‫‌بیند. آنچه گروه زبان و ادبیات فرانسه به‌عنوان یک اولویت در دستور کار خود دارد، استفاده از روش، نقد و نظریه برای نزدیک شدن به متون فارسی و در نهایت دستیابی به الگوهای ایرانی برای خوانش متون ایرانی است.
اهداف
زبان و ادبیات فرانسه با گرایش‏‌های ادبی و مترجمی، یکی از دوره‏‌های آموزشی در نظام آموزش عالی است که اهداف آن تربیت مترجمان و پژوهشگران متعهد و متخصص در زمینه ترجمه و پژوهش‏‌های علمی و ادبی می‏‌باشد و بر این اساس اهداف زیر مورد توجه بوده است.
  • 1- بیرون آوردن فرهنگ مملکت از وابستگی به زبان انگلیسی و نظام تک زبانی.

  • 2- ایجاد امکان انتخاب زبان فرانسه به‌عنوان یک زبان خارجی برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل و تحقیق به این زبان می‌‏باشند.

  • 3- تأمین نیاز وزارتخانه‏‌ها و نهادهای مختلف کشور در زمینه امور ترجمه و تحقیق از منابع فرانسوی زبان جهت بهره‏‌برداری هرچه بیشتر از دانش‏‌ها و دستاوردهای علمی جهان.

  • 4- تربیت مترجمان و پژوهشگران آشنا به زبان فرانسه جهت انتقال و اشاعه فرهنگ انقلابی و معارف اسلامی در سایر ملل.

  • 5- تسهیل برقراری ارتباط سیاسی، علمی، فرهنگی و اقتصادی با کشورهای مسلمان فرانسوی زبان و شناخت آداب و رسوم و خصوصیات مردم این کشورها.

اسامي مديران گروه آموزشي زبان و ادبيات فرانسه از سال 1347 تا به امروز
ردیف نام و نام خانوادگی تاریخ شروع تاریخ خاتمه
1 دکتر گیتی دیهیم 1347 1385
2 دکتر مهوش قویمی 1361/11/19 1384/04/22
3 دکتر نسریندخت خطاط 1384/04/22 1385/07/01
4 دکتر علی عباسی 1385/07/01 1393/04/15
5 دکتر فرزانه کریمیان 1393/04/15    
6 دکتر علی عباسی            
مقاطع و رشته‌های تحصیلی
گروه آموزشی رشته کارشناسی کارشناسی‌ارشد دکتری
زبان و ادبیات فرانسه زبان فرانسه ـ گرایش ادبی - - -
زبان و ادبیات فرانسه زبان و ادبیات فرانسه × × ×
زبان و ادبیات فرانسه مترجمی زبان فرانسه 1385/07/01 × -