گروه زبان و ادبیات روسی و اسلاوی

معرفی گروه

یکی از ابزارهای مهم تعامل ملت‌ها زبان است که نقش مهمی در گسترش روابط و آَشنایی با فرهنگ و اقوام ملل گوناگون دارد. در این میان آموزش آکادمیک زبان در دانشگاه‌ها عاملی تأثیرگذار است. در سال های اخیر آموزش زبان روسی در کشورمان روند روبه رشدی داشته و در دانشگاه‌های مختلف این رشته تأسیس شده و یا در حال تأسیس می‌باشد.

زبان شیوا، زیبا و غنی روسی از جمله زبان‌های پر گویشور دنیاست و آثار جاودانه ادبی و هنری قوم روس در قرون متمادی لحظات به یاد ماندنی را برای دوستداران ادب و فرهنگ ملل رقم زده است. کشور عزیز ما ایران به واسطه همسایگی با روسیه، روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را با این کشور تجربه نموده است و این امر بررسی زبان و فرهنگ روسی را در چشم انداز توسعه روابط با همسایه شمالی ضروری تر نموده است. آموزش زبان روسی در دانشگاه‌های ایران گامی مهم در گسترش روابط فرهنگی و تمدنی با روسیه است؛ بدین ترتیب عرصه گسترش روابط از سیاست و اقتصاد به فرهنگ نیز توسعه داده می‌شود.

چرا روسی بیاموزیم؟ لازم است آگاهی دو ملت ایران و روسیه از آثار ادبی یکدیگر افزایش یابد. با تمام تلاشی که تا امروز شده است شمار آثار ترجمه به دو زبان بسیار ناچیز است.

زبان روسی از جمله هفت زبان رایج و زنده دنیا است که با یادگیری این زبان و تسلط بر آن امکان برقراری ارتباط با جمعیت کثیری از مردم دنیا فراهم می شود.

زبان روسی زبان نویسندگان و هنرمندان برجسته روسی است که از آن میان می‌توان به تولستوی، چایکفسکی اشاره کرد. ادبیات هر کشوری منعکس کننده فرهنگ، هنر و تاریخ ملت هاست و زبان وسیله انتقال فرهنگ و تمدن آن کشور است.

یادگیری زبان روسی در برقراری ارتباطات تجاری و افزایش فرصتهای شغلی می تواند مؤثر باشد.

از طریق یادگیری روسی می توان با آداب و رسوم، دیدگاه ها وعلائق مردم کشورهای روسیه، بلاروس، اوکراین و دیگر کشورهای مشترک المنافع آشنا شد.

گروه زبان و ادبیات روسی و اسلاوی دارای مقطع کارشناسی است و با عنوان «زبان روسی» به دانشجویان ارائه می‫شود. برنامه‫های درسی این رشته بر پایۀ برنامۀ مصوب وزارت علوم طرح‫ریزی شده‫ است. این گروه که از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده، از نوپاترین گروه‫های دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی به ‫شمار می‫رود. دانشجویان پس از گذراندن یک نیمسال مقدماتی و آگاهی از مقدمات زبان روسی، در نیمسال‫های بعدی دروس اصلی و تخصصی خود را می‫گذرانند. هدف از ایجاد این رشته تا اندازۀ زیادی رفع نیازهای حاضر در بستر روابط گستردۀ موجود بین دو کشور ایران و روسیه بوده است. به ­این ­ترتیب از دانش‌آموختگان این رشته انتظار می‫رود پس از گذراندن دورۀ کارشناسی آمادگی لازم برای فعالیت در این حوزه را کسب کرده باشند.

از سوی دیگر، با توجه به پشتوانۀ فرهنگی غنی ادبیات روسی و بازتاب آن در فرهنگ و زبان ما، امکان فعالیت در حوزه‫‌هایی چون ترجمه و پژوهش‌‫های زبانی نیز برای دانش‌آموختگان مهیاست.

مدعوین گروه
ردیف نام و نام خانوادگی رشته​ مرتبه تلفن​
1 دکتر سید حسین زهرایی زبان روسی استاد 29902484
2 دکتر بهرام زینالی​ زبان روسی دانشیار 29902484
3 دکتر علی مدائنی​ زبان روسی استادیار 29902484
4 دکتر آبتین گلکار​ زبان روسی استادیار 29902484
مقاطع رشته‌ها، دروس گروه
گروه آموزشی رشته​ کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
زبان و ادبیات روسی زبان روسی × ــ ــ